loading

SEO’nun açışımı Search Engine Optimization, Türkçe karşılığı ise; Arama Motoru Optimizasyonu ‘dur.

Günümüzde internet kullanıcıları internet üzerinde arama yaptıklarında, Google gibi web sitelerine ihtiyaç duyarlar.

Arama motorları kullanıcıların ihtiyaç ve isteklerine yanıt verecek şekilde tasarlanmış ve programlanmıştır.

Kullanıcılar ihtiyaç duyduklarını aradıklarında, karşısına çıkan sonuçları değerlendirip, kendi ihtiyacına en uygun web sitesini tercih ederek, işlemine devam edecektir.

Çıkan arama sonuçlarında, web sitenizin üst sıralarda çıkma çalışmalarına biz SEO çalışmaları diyoruz. Google Dünya’nın en çok kullanılan arama motoru olduğundan, örneklerimizde Google kullanacağız. Bir web sitesi arama sonuçlarında iki yöntemle en üstte görünebilir.

Bunlardan biri “Google Ads” diğeri ise Organik arama sonuçlarındaki sıralamalarda yer almaktır.

Google Ads bu yazının konusu olmadığından, sadece yatıracağınız reklam bütçesi kadar üstlerde duracağınızı unutmayın.

Organik arama sonuçlarına gelecek olursak, şu şekilde çalışır: Google botları web sitenizi kontrol eder ve içerik kalitesi, anahtar kelime uyumluluğu, alt yapı desteği, hız ve bazı algoritmaların kararları ile web sitenizin sıralaması belirlenir.

Örneğin bir ayakkabı satıcısı iseniz, web sitenizdeki içeriği ayakkabı ile ilgili inşa etmeniz gerekmektedir. Google botları alan adınız ve içerik uyumluluğunu ve yukarıda saydığımız bir çok kriteri karşılaştırdıktan sonra, web sitenizi üst sıralara çıkaracaktır.

Bu uygulamalar tüm web siteleri için geçerli olduğundan, yol haritanızı son derece titiz çıkarmalısınız.

Google bir web sitesinin hangi kelimede, kaçıncı sırada olduğunu size söylemez. Teknik birkaç hız durumu dışında ileri düzey detaylar sunmaz. Google algoritması gizlilik üzere çalışır. Algoritma güncellenmeden önce, Google tarafından güncel yapılan değişiklikler yayımlanır ve kullanıcılara bildirilir.

Neden SEO ?

SEO’ nun maliyeti, Google Ads’e oranla çok daha azdır. Burada tek dezavantajımız zamandır. SEO içerik inşası zaman isteyen bir işler zinciridir.

On-Page SEO

Web sitenizin içeriğinde yapılan içerik çalışmaları, teknik düzenlemeler ve bakımlar dahil olmak üzere, tamamı web siteniz üzerinden yapılan çalışmalardır.

Off-Page SEO

Web sitenizin dışından Üçüncü taraf site veya sosyal medya üzerinden yapılan çalışmalara Off-Page SEO diyebiliriz.

Neler Yapıyoruz ?

Webzure web sitenizin On-Page SEO ve Off-Page SEO çalışmalarının tamamına çözümler üretmektedir. Genelde web siteleri tasarlanırken SEO hedeflenmez ayrı bir çalışmadır.

Anahtar kelime planından sonra, sahip olduğumuz profesyonel araçlar ile web sitenizin teknik detaylarını inceliyoruz. Oluşturduğumuz rapor doğrultusunda;

On-Page SEO çalışması yapıyoruz.

  • İçerik kalite analizi
  • Hız analizi
  • Sunucu taraflı hız analizi
  • A, B, C Class IP Analizi
  • Temel SEO altyapı incelemesi

Google üzerinde kaçıncı sırada olduğuna bakıyor ve çalışmanın verimini sizlere raporluyoruz.

Son aşamada genellikle, üçüncü taraf çalışmalar ile;

  • Anahtar kelime hedefli makale çalışmaları
  • Backlink çalışmaları
  • Podcast ve Video içerik çalışmaları
  • Sosyal Medya SEO planlaması

Çalışmalar bir süre sonra rutin içerik paylaşımına dönüşür ve rekabete göre paylaşımın yoğunluğu arttırılır veya azaltılır. Yapılan tüm çalışmalar, Raporlanır.